<strong>Tavuklarda Hırıltı – göz nezlesi ve CRD hastalığı</strong>

Tavuklarda Hırıltı göz nezlesi ve CRD hastalığı

Birçok hastalık gözü ve solunum organlarını etkileyebileceğinden, göz ve solunum semptomlarının nedenlerini ayırt etmek zordur.

Bu semptomların arka bahçede ve kümes hayvanlarında en sık görülen nedenleri şu hastalıklardır: Bulaşıcı Coryza, CRD (Mycoplasma enfeksiyonları), ILT, IB Marek Hastalığı (MD) ve Fowl Pox. Aspergillus enfeksiyonları solunum yolu semptomları da gösterebilir.

ILT’yi Coryza ve diğer viral solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek zordur, ancak aşağıdaki solunum ve göz semptom kontrol listesine bakarsak bunu yapmanın yolları vardır:

  • Göz akıntısı
  • Burun akıntısı
  • Yüz şişmesi
  • Konjonktivit
  • Hapşırma
  • Kafa sallamak
  • Gurgling (çağıltı) sesleri
  • Öksürme
  • Ağzı açık
  • Kanlı akıntı

ILT ile enfekte olan kuşlar sessiz kalır çünkü nefes almak zordur. Bunu öksürme, hapşırma ve nefes borusundaki eksüda tıkaçlarını çıkarmak için başın sallanması izler. Kuşlar, nefes almayı ve esnemeyi kolaylaştırmak için başlarını ve boyunlarını uzatırlar. Soluma hırıltı ve gurgling sesi çıkarır. Etkilenen kuşların soluk borusundan kanlı eksüdalar ve serum pıhtıları atılır. Birçok kuş, trakea tıkacı serbest bırakıldığında trakeanın tıkanması nedeniyle boğularak ölür.

Enfeksiyöz Coryza ile göz akıntısı, burun akıntısı, yüz şişmesi, konjonktivit, hapşırma, baş sallama ve gurgling sesleri de görülür, ancak Coryza öksürüğe, ağzı açıklığa veya herhangi bir kanlı akıntıya neden olmaz.

Enfeksiyöz Bronşitte gurgles, ağız açıklığı, göz akıntısı, burun akıntısı da meydana gelir, ancak IB öksürme, hapşırma, kafa sallama, yüz şişmesi veya konjonktivit yapmaz.

CRD, kanlı akıntı dışında çoğu semptomu paylaştığı ve enfeksiyon genellikle hızla ölümcül olmadığı için, ILT’yi Mycoplasma enfeksiyonlarından ayırt etmek zordur.

Marek Hastalığı olan bu kuş gibi diğer hastalıklarda göz şişmeleri meydana gelebilir. Marek Hastalığı’nın bu özel göz formu ile hapşırma veya öksürme olmaz.

Kanatlı çiçeği ile göz problemleri de ortaya çıkar, ancak bu solunum yolu virüslerinden kolayca ayırt edilir.

Bu nezle hastalığı kümeslerimizin başlıca düşmanlarından biridir oldukça fazla görülen bu hastalığın en iğrenç yanı ise tüm sürüye bulaşa bilme ve kümese girince sağdan soldan hırıltılı sesler duymak insanın psikolojisini bozuyor. Tavuklarda nezle hastalığı bakteriler tarafından ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu hastalığın en önemli etkenleri A vitamini eksikliği ile birlikte kümes içerisinde aşırı nem yani ıslaklık, yüksek sıcaklık ve soğuk yüzünden üşüme neden olmaktadır. İlerleyen vakalar ise İltihaplı burun akıntısı, hapşırma, solunum zorlukları, hırıltılı solunum, burun bölgesinde şişmeler hastalığın belirtileridir. Kuluçka Süresi 1-6 gün dür.

Anladığımız kadarıyla bu hastalıktan korunmak için yapmanız gereken kuru bir ortam A vitamini içeren yiyecekler ve vitamin desteği aşırı sıcaktan kaçınarak hayvanlarınızı bu hastalıktan koruyabilirsiniz.

Solunum sorunları (CRD – ORNİTHOSİS – MYCOPLASMA – İLT – İ. BRONŞİTİS, CHLAMYDİA), akciğerde oluşan enfeksiyon sonucu görülür. Kümes hayvanlarında genellikle gözde de enfeksiyonlara yol açtığından bir göz sorunu sanılır. Ağız içinde dilin üzerinde tel bir ip gibi balgam görülebilir. Enfeksiyonun şiddetine göre solunum sırasında çeşitli sesler duyulur. Bu hırıltılar genelde horlama şeklindedir. Hastalık süresince yem ve su tüketimi azalır. Zayıflama görülür. Yeteri kadar oksijen alınamadığı için ibikte de kararma görülebilir.

Belirtiler:

– Göz Nezlesi

– Gözde Akıntı

– Kızarma

– Kapanma

– Köpüklenme

– Hırıltı

– Fık fık

– Hapşırma

– Öksürme

– Nefes darlığı

– Gaga açıp kapama

– İbikte kararma veya solma

– Balgam

– Kuyruğun hızlı hızlı inip kalkması

– Ötme

– Öter gibi boyun uzatma

– Tüy kabartma

– Halsizlik

Tedavisi

Neftor kanatlı hayvanları için Hırıltı, Göz Neslesi, CRD hastalığı ve solunum yolu enfeksiyonları için geliştirilmiş bir üründür. Neftor’un içerisinde B1 vitamini, C vitamini, İyot, Potasyum ve esansiyel yağlar içerir. Neftor’u 1 litre suya 1 cc veriliyor. 1 hafta boyunca hergün sadece Neftor’lu su veriliyor. 2 hafta ara veriliyor.

Diğer Yazılarımız
Yorum Yazın